Rynek węgla w Europie
Polska i Niemcy w 2019 roku łącznie odpowiadały za ponad 60% całkowitego zużycia węgla kamiennego w Unii Europejskiej, a następne w kolejności były Francja i Holandia.
Zapraszamy do zapoznania się z poniższym przeglądem rynku, który ukazuje, jak obecnie wygląda rynek węgla w Europie, kim są liderzy rynku oraz jakie trendy mają wpływ na rozwój tego rynku.
Zużycie i produkcja węgla
Mimo że w większości krajów Europy zmniejszyło się zużycie węgla, to wciąż powstają oraz planowane są nowe elektrownie węglowe.
Dane Research and Markets pokazują, że zużycie węgla w Europie spadło o 9,05% do 14,98 eksadżuli w 2019 roku z 16,54 eksadżuli w 2018 roku. Jednocześnie produkcja węgla w tym regionie spadła o 4,78% do 15,72 eksadżuli w 2019 roku z 16,51 eksadżuli w 2018 roku. Oczekuje się, że spadek konsumpcji i produkcji ograniczy znacząco rynek węgla w Europie.
Nowe kopalnie węgla
W 2019 roku Niemcy były największym użytkownikiem węgla w Unii Europejskiej. W czerwcu 2020 roku państwo to uruchomiło elektrownię Datteln-4 o mocy 1100 MW, która zapewnia już krajową tanią energię elektryczną. W przypadku Polski w 2019 roku miało miejsce otwarcie kopalni Bzie-Dębina, która należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wydobycie ma zostać uruchomione w 2022 roku, a zasoby w tych złożach szacowane są na ponad 180 mln ton węgla, przy czym 95% zasobów to węgiel koksowy.
Import węgla
Wydobycie węgla od dawna stanowi w Rosji kluczową branżę, a koszty produkcji należą do najniższych na świecie. W połączeniu z wysokimi nakładami transportowymi, przede wszystkim kolejowymi, czynniki te sprawiają, że ostateczna cena węgla rosyjskiego jest niemal porównywalna z cenami oferowanymi przez niektórych głównych światowych konkurentów Rosji, takich jak Australia i RPA. Jednak kraje położone w pobliżu regionu Syberii, takie jak Chiny i Korea Południowa, ze względu na niskie koszty transportu są największymi importerami węgla.
Według danych Eurostat import węgla w Unii Europejskiej spadł do prawie 5,5 mln ton w styczniu w 2020 roku z 5,7 mln ton w styczniu w 2019 roku. Łącznie z Wielką Brytanią import osiągnął 5,7 mln ton wobec 6,1 mln ton w styczniu w 2020 roku.
Liderzy na rynku węgla w Europie
Do kluczowych graczy na europejskim rynku węgla należą Suek AG (Rosja), UK Kuzbassrazrezugol OAO (Rosja), Mitteldeutsche Braunkohlengesellschaft mbH / MIBRAG (Niemcy), Lubelski Węgiel Bogdanka SA (Polska) oraz Jastrzębska Spółka Węglowa SA (Polska).
Trendy wpływające na rynek węgla w Europie
Na podstawie danych Research and Markets można stwierdzić, że sektor elektroenergetyczny zdominuje rynek w nadchodzących latach ze względu na rosnące inwestycje w tym sektorze. Prognozy wskazują, że Rosja będzie największym użytkownikiem węgla w nadchodzących latach ze względu na przyrost inwestycji w sektorze wydobywczym oraz najwyższe zużycie i produkcję węgla w tym regionie Europy.
Chcesz lepiej poznać swoją branżę – wartość rynku, trendy, firmy i potencjał rozwoju?
Zapytaj o analizę rynku i analizę konkurencji!
Ponieważ jest to usługa dopasowywana do indywidualnych potrzeb klienta,
skontaktuj się z nami i powiedz, jakich informacji potrzebujesz.
Przygotujemy bezpłatną wycenę projektu i zaproponujemy konkretne rozwiązania.
Autor: Dominika Będkowska
Źródła:
Europe coal market – growth, trends, and forecasts (2020 – 2025), www.researchandmarkets.com.
European coal supply tightens as January imports dip, www.argusmedia.com.
Coal finds a surprising 2020 bright spot in Europe, www.wsj.com.