Rynek budownictwa mieszkaniowego - rynek pierwotny

Rynek budownictwa mieszkaniowego – rynek pierwotny

Pod pojęciem budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć wszystkie budynki mieszkalne, które służą do stałego zamieszkania. Według najnowszych danych opublikowanych przez GUS i dotyczących budownictwa mieszkaniowego, w okresie od stycznia do marca 2021 roku liczba mieszkań oddanych do użytku była wyższa niż przed rokiem. Obserwując statystyki z ostatnich lat, można zauważyć, że te liczby wciąż rosną.

W tym przeglądzie rynkowym sprawdzamy, jak obecnie wygląda i jak zmienia się rynek budownictwa mieszkaniowego (rynek pierwotny) w Polsce.

Rynek budownictwa mieszkaniowego w Polsce – rynek pierwotny

Nowe, nieużywane mieszkania, domy czy lokale usługowe to budynki, które obejmuje definicja rynku pierwotnego. Zakup nieruchomości w tym segmencie rynku budownictwa oznacza nabycie jej bezpośrednio od inwestora (dewelopera lub spółdzielni). W pierwszym kwartale 2021 roku zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania odpowiednio 57% i 40,8% ogólnej liczby mieszkań. Z kolei w ciągu całego 2020 roku deweloperzy wybudowali 64,6% wszystkich nowo oddanych mieszkań, a inwestorzy indywidualni – 33,5%.

Sytuacja na rynku budownictwa mieszkaniowego w Polsce

Z udostępnionego przez GUS raportu wynika, że w okresie styczeń-marzec 2021 roku do użytkowania oddano 53,3 tys. mieszkań. Jest to o 7,4% więcej, biorąc pod uwagę dane sprzed roku. Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania wynosiła 95,5m2 w tym okresie 2021 roku, przy czym w 2020 roku parametr ten osiągnął wartość 88,5m2.

W pierwszym kwartale 2021 roku rozpoczęto budowę 63,7 tys. mieszkań (o 21,2% więcej niż w 2020 roku). Warto zwrócić uwagę na ceny na rynku budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Z roku na rok ceny za 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania stopniowo rosną. Według danych GUS, w drugim kwartale 2019 roku cena za 1m2 wynosiła 4.484 zł, z kolei w 2020 roku było to 5.000 zł, a w 2021 roku już 5.112 zł.

Budownictwo mieszkaniowe według województw

Biorąc pod uwagę trzy kluczowe wartości (liczbę mieszkań oddanych do użytku; liczbę mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia projektem budowlanym; liczbę mieszkań, których budowę dopiero rozpoczęto), to największe liczby odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio 10,6 tys., 13,2 tys. i 9,2 tys. mieszkań). Wysokie wartości zanotowano także w województwie wielkopolskim (5,7 tys., 9,3 tys. i 8,4 tys.), dolnośląskim (5,3 tys., 7,2 tys. i 5,5 tys.), małopolskim (4,7 tys., 6,7 tys. i 5,6 tys.) oraz pomorskim (4,6 tys., 9,1 tys. i 6,2 tys.).

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce na tle innych krajów Europy

Według Eurostatu, do czwartego kwartału 2019 roku mieszkania na rynku pierwotnym w Estonii podrożały o +7% k/k, w Portugalii o +6% k/k oraz Hiszpanii +5,2% k/k. W skali roku mieszkania deweloperskie najbardziej podrożały w Luksemburgu +19,2% i Estonii +12,1%, podczas gdy w Polsce o +6,5%. Z kolei spadek w skali roku zauważalny był na rynku pierwotnym w Szwecji (-0,3%) i Chorwacji (-1,2%).

Mimo kryzysu związanego z pandemią koronawirusa i restrykcjami z nią związanymi, popularność sektora gospodarki, jakim jest rynek nieruchomości, stale rośnie. Warto zwrócić uwagę, że obecna sytuacja na świecie praktycznie nie odbiła się negatywnie na rynku mieszkaniowym, a wręcz przeciwnie.

Chcesz lepiej poznać swoją branżę – wartość rynku, trendy, firmy i potencjał rozwoju?

Zapytaj o analizę rynkuanalizę konkurencji!

Ponieważ jest to usługa dopasowywana do indywidualnych potrzeb klienta,
skontaktuj się z nami i powiedz, jakich informacji potrzebujesz.
Przygotujemy bezpłatną wycenę projektu i zaproponujemy konkretne rozwiązania.

Źródła:

Obiekty budownictwa mieszkaniowego i ich klasyfikacja, www.cenabiznesu.pl.

Rynek pierwotny czy wtórny?, Jarosław Jędrzyński, www.rynekpierwotny.pl.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-kwiecień 2021 roku, Główny Urząd Statystyczny, www.stat.gov.pl.

Budownictwo w 2020 roku, Główny Urząd Statystyczny, www.stat.gov.pl.

Cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania, Główny Urząd Statystyczny, www.stat.gov.pl.

House price index, Eurostat, www.ec.europa.eu.

Eurostat: Polski rynek wtórny drożeje najszybciej w Unii Europejskiej, Marcin Kaźmierczak, www.bankier.pl.