Analiza rynku gumy i kauczuku

Analiza rynku gumy i kauczuku wykazała, że ta branża w Polsce stale się  stale się rozwija. Polska jest jednymi z największych eksporterów gum. Według danych Eurostat, Polska jest 10. największym eksporterem z udziałem na poziomie 2,8%.

Analiza rynku gumy i kauczuku

Guma jest szeroko stosowanym materiałem, zarówno w postaci naturalnej, jak i syntetycznej. Materiał jest wykorzystywany w produkcji opon i dętek, rękawic gumowych, gumek do ścierania, w klejach i powłokach i nie tylko. W związku z tym guma jest ważnym towarem ze względu na liczne zastosowania w przedmiotach codziennego użytku. Około 60% światowego zużycia kauczuku przypisuje się przemysłowi motoryzacyjnemu.
Rynek gumy można podzielić na kauczuk naturalny, który produkowany jest z lateksu pochodzącego z drzew kauczukowych. Pomimo że drzewo to, rośnie w Ameryce, zdecydowana większość kauczuku naturalnego produkowana jest w Azji. Kolejnym rodzajem jest kauczuk syntetyczny (elastomer), który powstaje w procesie rafinacji ropy naftowej.

Globalny rynek gum

Według danych Statista, w 2000 roku łączna światowa produkcja kauczuku naturalnego i syntetycznego wyniosła 17,68 mln ton. Do 2019 roku ilość ta wzrosła do 28,78 mln ton. Natomiast łączne globalne zużycie kauczuku naturalnego i syntetycznego wyniosło 29 mln ton – 13,7 mln ton kauczuku naturalnego i 15,3 mln ton syntetycznego.

Wartość i wielkość rynku gum w Polsce

Przychody z tytułu sprzedaży wyprodukowanych w Polsce wyrobów gumowych w 2019 roku wyniosły ponad 85 mld złotych. Do tych przychodów zaliczamy wyroby z tworzyw sztucznych – 67 mld złotych oraz wyroby z gumy – 18 mld złotych.
W latach 2015–2019 obserwowano stały wzrost produkcji opon ogółem, z nieznacznym spadkiem produkcji w 2017 roku.  Wyprodukowano 50.025 tys. sztuk opon w 2019 roku, z tego 64,6% stanowiły opony do pojazdów samochodowych osobowych.
W grupie wyrobów z tworzyw sztucznych największą produkcję w 2019 roku zanotowano dla płyt, arkuszy, filmów, folii, taśm i pasów, z tworzyw sztucznych. Produkcja ta wyniosła ogółem 1.679 tys. ton. Drugą pod względem ilości wytworzenia była produkcja rur, przewodów i węży z tworzyw sztucznych – 509 tys. ton. Natomiast na trzecim miejscu znalazła się produkcja worków i toreb z tworzyw sztucznych – 418 tys. ton.

Eksport i import gum oraz kauczuku

Według danych International Trade Center, do największych eksporterów na świecie od kilku lat należą Chiny. W 2019 roku Polska w zestawieniu ze wszystkimi państwami na świecie znalazła się na 10. miejscu, osiągając wartość 5,2 mld USD. W przypadku importu wartość ta wyniosła 3,9 mld USD. Tym samym Polska jest 13. największym importerem gumy oraz wyrobów gumowych na świecie. Tuż przed nią znalazły się takie państwa jak Indonezja, Francja, Malezja czy Korea. Do największych importerów należą USA, Chiny oraz Niemcy.

Według danych lokalnych zgromadzonych w GUS, w Polsce import kauczuku i artykułów z kauczuku w 2019 roku wyniósł ponad 15 mld złotych, a eksport ponad 21 mld złotych.

Zatrudnienie na polskim rynku gum

W polskiej branży gumowej najwięcej firm, które produkują wyroby gumowe, to średnie przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 50 pracowników – jest to aż 91,8% firm. Pozostali producenci to małe firmy liczące od 10 do 49 pracowników (8,1%). Według danych GUS z 2019 roku, rynek wyrobów z gumy oraz tworzyw sztucznych zatrudniał w Polsce ok. 230 tysięcy pracowników, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 4.686,64 złotych.

Liderzy polskiego rynku gum

Spośród wszystkich wyrobów z gumy, opony stanowią największą część produkcji, która została zdominowana w Polsce przez zagraniczne firmy. Do głównych liderów należy japoński Bridgestone, który posiada w Polsce kilka fabryk, m.in. w Poznaniu, gdzie powstają opony do samochodów osobowych klasy premium.

Francuska marka Michelin jest jednym z największych graczy na rynku na całym świecie. W Polsce fabryka tej firmy znajduje się w Olsztynie, gdzie produkowane są opony do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdów rolniczych. Najpopularniejszymi markami w Polsce, zajmującymi się produkcją opon są Dębice oraz Kormoran, który od 1995 roku został przejęty przez światowy koncern Michelin.

Do pozostałych głównych graczy na rynku gum można zaliczyć Stomil Olsztyn, Dunlop, Firestone, Barum, Continental, Goodyear i Pirelli.

Wpływ pandemii na globalny i polski rynek gum

Globalna pandemia COVID-19 wpłynęła niemalże na każdą gałąź przemysłu, nie inaczej było w przemyśle gum. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA) wynika, że odnotowano światowy spadek sprzedaży w pierwszym kwartale 2020 roku. Dotyczy to wszystkich segmentów opon. Konsekwencją było tymczasowe zamknięcie kilku zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Europie. Wyjątek stanowiła produkcja opon przemysłowych, gdzie wolumen sprzedaży wzrósł o 6%. W przypadku rynku polskiego GUS podaje, że zanotowano spadek produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych o 26% w 2020 roku względem roku poprzedniego.

Autor: Dominika Będkowska

Źródła:

  • Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych w lutym 2021 roku, GUS
  • Rocznik Statystyczny Przemysłu, GUS, 2020
  • Produkcja wyrobów przemysłowych w latach 2015–2019, GUS
  • Statista
  • International Trade Center
  • Branża Gumowa. Wzrost znaczenia polskich producentów na świecie, PKO, 2018
  • Guma i artykuły z gumy, PKO, 2019
  • Światowy rynek gum, „Elastomers magazine”, 2019, nr 1
  • Przemysł oponiarski: wpływ koronawirusa jest widoczny, Chemia i biznes, 29.04.2020
  • Branża gumowa i jej zmiany, Zygmunt W., Log24, 01.10.2019

Potrzebujesz analizy dla Twojej firmy?

Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc w dalszym rozwoju Twojej firmy!

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.