Analiza rynku oprogramowania ułatwi zrozumienie tej bardzo istotnej, rozwijającej się i podlegającej dynamicznym zmianom branży. Sprawdź już dzisiaj raport od MarketHub!
Analiza rynku oprogramowania – czas dynamicznych zmian
Zgodnie z definicją zawartą na stronie Codecool programowanie polega na „projektowaniu, tworzeniu, testowaniu i utrzymywaniu kodu źródłowego […]” Jeszcze przed wybuchem pandemii było to zajęcie prestiżowe. Dziś, w czasach sztucznej inteligencji, coraz powszechniejszej pracy zdalnej i większej dostępności różnego rodzaju kursów branżę IT czekają nowe wyzwania, wynikające nie tylko z dużego niedoboru specjalistów. Te wyzwania to:
Rozwój sztucznej inteligencji;
Kryzys klimatyczny;
Internet Rzeczy i Metaverse;
Multicloud i cyberbezpieczeństwo;
Zarządzanie ogromną ilością danych i ich przechowywanie;
Braki kadrowe;
Praca zdalna i zarządzanie zespołem rozproszonym;
Analiza rynku programowania będzie więc interesującą wyprawą w przyszłość.
Wielkość rynku globalnie i w Polsce
Rynek IT w Polsce odnotowuje niedobór pracowników. Brakuje ich nawet 147 tysięcy! Jak podaje Codrilla, 27% ankietowanych firm z branży chce powiększyć swój stan zatrudnienia. W porównaniu ze styczniem 2022 roku, w tym samym miesiącu 2023 pojawiło się aż o 123% więcej ofert pracy w sektorze. W porównaniu z rokiem 2021 w 2022 aż o 183% wzrosła ilość ofert pracy dla sektora informatycznego zamieszczonych na Just Join IT. Jednak nastroje nie są bardzo optymistyczne. Napędzany pandemicznym lockdownem oraz pieniędzmi z tarczy antykryzysowej popyt na programistów nieco wyhamował. Niepewność związana z rozwojem sztucznej inteligencji oraz ustabilizowanie rynku powoduje urealnienie zarówno zapotrzebowania jak i płac, które jednak nadal rosną. Czy i kiedy się zatrzymają? Dla branży IT nadchodzi czas niepewności i zmian (VUCA).
Trendy w branży IT 2023
Analiza rynku oprogramowania wskazuje, że jest on dość odporny na zewnętrzne kryzysy i nieźle sobie radzi w czasie pandemii. Wynika to oczywiście ze specyfiki zawodu programisty, który swoją pracę może po prostu zabrać do domu. Jednakże pandemia oraz dostępność kursów zwiększyły nie tylko popyt, ale i podaż w sektorze takim, jak wirtualna asysta, copywriting, branża e-commerce czy właśnie programowanie. W ciągu zaledwie trzech lat krajobraz rynku pracy bardzo się zmienił. Kiedyś programiści byli wysoko wykwalifikowana kadrą, dziś kodowania chce nauczyć się każdy i jest to o wiele prostsze. Następnie więc pauperyzacja zawodu. Specjaliści z ciekawością obserwują postpandemiczny świat i rozwój sztucznej inteligencji, której możliwości zdają się być większe, niż przewidywano. Jest to zarówno szansa, jak i jeden z czynników ryzyka.
Szanse i zagrożenia
Sztuczna inteligencja
Okazuje się, że możliwości AI, czyli sztucznej inteligencji, daleko wykraczają poza udzielenie prostych odpowiedzi z góry przypisanych do pytania. Może nawet tworzyć i poprawiać proste kody. To oznacza, że praca programisty będzie po prostu łatwiejsza. Takie wnioski płyną na przykład z raportu Modestprogrammer. Wg. Businessinsider płace w branży IT rosną i średnio to 11427 zł miesięcznie. Pojawi się zapotrzebowanie na nowych pracowników, szczególnie na etapie „uczenia” AI czy testowania jej wciąż nieodkrytych możliwości. Również w formacie zespołów rozproszonych.
Zarządzanie zespołem rozproszonym
Ale naciski płacowe (na stanowiskach juniorskich można liczyć na podwyżkę średnio 16%) związane z inflacją to nie jedyne ryzyko. Spowodowane pandemią rozproszenie zespołów oraz praca zdalna [której definicję wprowadza Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 240)] wymaga nowych metod zarządzania. Potrzebne są nowe narzędzia, jak na przykład Asana, która ułatwia nadzór nad realizacją projektu. Ale nie tylko. Potrzebne będą również kompetencje miękkie takie, jak umiejętność odnajdywania się w międzynarodowym środowisku czy zarządzania sobą w czasie. A także szybkie i niezależne od miejsca przesyłanie danych czy ich przechowywanie. Tu z pomocą przychodzi Multicloud.
Multicloud
Według raportu Gazety Finansowej przechowywanie danych w chmurach oraz zarządzanie wieloma z nich (Multicloud) ma i będzie mieć coraz większe znaczenie. Pozwala lepiej i efektywniej pracować z dowolnego miejsca również wtedy, gdy członkowie zespołu nie mają ze sobą bezpośrednio styczności. Firmy stoją więc przed wyzwaniem utrzymania przepustowości sieci i bezpieczeństwa danych. Cybersecurity jest więc obiecującym kierunkiem rozwoju. Potrzebni są również inni specjaliści łatwo poruszający się w wirtualnej rzeczywistości. 77% spośród 1000 ankietowanych przez IDL decydentów w branży IT deklaruje, że przejście do zakupu infrastruktury cyfrowej jako usługi będzie mieć kluczowe znaczenie. Rynek XaaS jest wart 904 miliardy dolarów! Model „wszystko jako usługa” i subskrypcji jest po prostu wygodny dla użytkowników. Subskrybujemy nie tylko usługi VoD, ale też auta, zakupy, usługi transportowe, a nawet… biżuterię. Oznacza to ogromny potencjał. A także wielką ilość danych do przetworzenia. Nie tylko w pracy.
Blockchain i Big Data
Rozproszenie nie tylko zespołów, ale i danych to kolejne interesuje zagadnienie. Nie ma już jednego, fizycznego miejsca, w którym są one gromadzone. Jednocześnie wzrasta zainteresowanie usługą kolokacji, czyli hotelingiem serwerów. Wycena tego sektora rynku wyniesie 8,2 miliardy USD a w latach 2023-2030 ma wzrosnąć o 13,22%. A wyzwań związanych z ograniczonym dostępem do gruntów, pracą zdalną i ogromnymi ilościami danych jest coraz więcej. O big data i zapotrzebowaniu na specjalistów w tym obszarze napisano już bardzo dużo. Podobnie jak na temat Metaverse.
Metaverse
Media społecznościowe i świat wirtualny stawiają przed branżą wciąż nowe wyzwania. Sieć wirtualnych światów, które można odwiedzić, zakładając specjalne okulary, wykazuje duży potencjał w dziedzinie marketingu i oczywiście zwiększa popyt na specjalistów. Internet Rzeczy (IoT) to rynek, który w ciągu najbliższych 12 miesięcy ma osiągnąć wartość 342 miliardy USD i wzrosnąć o 6,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Do roku 2027 wartość tego rynku ma wzrosnąć do 412 miliardów USD. Automatyzacja oraz cyfryzacja obsługi klienta (chat boty, autorespondery) i wielu innych obszarów to również bardzo widoczny trend, co zwiększa zapotrzebowanie na usługi programistów.
Kursy i szkolenia z podstaw oprogramowania
Podobnie jak w przypadku na przykład zawodu dziennikarza zawód programisty stał się o wiele bardziej dostępny. Kursy i szkolenia są tańsze a same języki programowania mniej skomplikowane. Kiedyś do stworzenia strony internetowej potrzebna była znajomość przynajmniej HTML. Dziś to o wiele prostsze. Polska, według raportu Zielonej Linii, potrzebuje aż 12 lat na uzupełnienie niedoboru na rynku IT. Boom ma więc potrwać do 2030 roku. Według artykułu Rzeczypospolitej brakuje nam ok. 147 tys. informatyków! Nie zastąpi ich sztuczna inteligencja. Dlaczego?
AI potrzebuje się „uczyć”, by działać. A uczą ludzie;
AI daje wiele możliwości, więc potrzebni są specjaliści, którzy będą ją badać i rozwijać;
AI nie zastąpi czynnika ludzkiego, nie posiada kreatywności czy inteligencji w potocznym rozumieniu;
Nie ma więc mowy o tym, że AI zabierze komukolwiek miejsca pracy. Ale zmieni rynek oprogramowania. Zwłaszcza w dobie kryzysu klimatycznego.
Green Coding
Niedobory na rynku to również efekt większej świadomości branży w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Green Coding wymusza poszukiwanie specjalistów, których praca i oprogramowanie będzie miało przynajmniej mniejszy ślad węglowy. Branża IT generuje 1-5% gazów cieplarnianych. Czas to zmienić i wdrażać cyfrowe rozwiązania ułatwiające redukcję odpadów. A tutaj możliwości się nie kończą!
Podsumowanie
W ciągu zaledwie trzech lat branża IT bardzo się zmieniła. Analiza rynku oprogramowania wykazuje, że co prawda boom już się zakończył, ale też zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie nadal jest, a sztuczna inteligencja może nawet w przyszłości wymusić powstanie nowych specjalizacji, szczególnie na etapie „uczenia” algorytmu czy badania wciąż nieodkrytych możliwości AI. Podsumowując:
- Płace w IT rosną, chociaż już nie tak dynamicznie;
- Nadal istnieje zapotrzebowanie na różnych specjalistów z branży IT;
- Praca z dużą ilością danych w chmurach, kryzys klimatyczny oraz rozwój sztucznej inteligencji wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań;
- Branża IT doświadcza przyspieszonych zmian i może nawet ewoluować w nowym kierunku;
Przegląd rynku oprogramowania pokazuje więc jasno, że branża IT ma się dobrze i czekają ją obiecujące zmiany.
Autor: Katarzyna Pokrywczyńska
Źródła:
Codecool.com
Gazeta finansowa 22.09.2017
Modestprogrammer 03.01.2023
Businessinsider 01.06.2023
Zielona Linia
Rzeczpospolita 15.11.2022
Codilla 27.04.2023
Business Newseria 23.06.2023
Arrow.com 16.03.2023
Beyond.pl 22.02.2023
Just Join IT
Potrzebujesz analizy dla Twojej firmy?
Zadzwoń 503 666 166
lub napisz na info@markethub.pl
Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc
w dalszym rozwoju Twojej firmy!