Analiza rynku wydawniczego wykazała, że w roku 2022 polscy wydawcy opublikowali ponad 32 tysiące książek, jest to o 5% mniej niż w roku 2021. W 2023 roku, co najmniej jedną książkę przeczytało 50% kobiet i 36% mężczyzn. Dla porównania, w roku wcześniejszym co najmniej jedną książkę przeczytało 42% kobiet i 26% mężczyzn. Poznaj bliżej rynek książki z przeglądem rynku od MarketHub!
Analiza rynku wydawniczego
Przychody na rynku książki w Polsce w latach 2021-2027 będą utrzymywane na podobnym poziomie. W 2022 r. rynek książki w Polsce był wart 1,1 mld zł. Do 2027 r. przychody sektora wynosić podobny wyniki 1,1 mld zł. Warto jednak zwrócić uwagę na rynek e-publikacji w Polsce. Zgodnie z danymi, prognozuje się, że w 2027 roku przychody ze wszystkich segmentów e-publikacji odnotują wzrost.
Rynek wydawniczy wykazuje tendencję sinusoidalną. Liczba wydanych w 2022 roku książek zbliżona jest do roku 2016 czy 2018. W roku 2019 wydanych zostało ponad 36 tysięcy książek. Różnice można również zauważyć w rodzaju wydawanych książek. W roku 2022 odnotowano mniej wydanych książek naukowych, natomiast więcej książek literackich.
W jakich krajach europejskich wydano najwięcej książek w 2022 roku? Najwięcej tytułów wydano w Wielkiej Brytanii (167 267 tytułów). Drugie miejsce pod względem ilości tytułów zajmuje Rosja – 108 460, a podium zamyka Francja z 88 016 tytułami.
Wśród wydawców, którzy nadesłali najwięcej tytułów w 2022 roku w Polsce należy: Helion (546), Egmont (462), Zielona Sowa (379), C.H. Beck (373), Wolters Kluwer (337), Znak (318), HarperCollins (292), Dom Wydawniczy Rebis (291), Waneko (278), Ridero (277), WSiP (273), Wydawnictwo Poznańskie (267), Dressler Dublin/Olesiejuk (250), GW Foksal (249), Zaczytani (244), Prószyński Media (223), WN PWN (219) i Jedność (204).
Rynek wydawniczy — czego oczekują czytelnicy?
Według badania z 2022 roku przeprowadzonego m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec czy USA, wynika, że czytelnicy najchętniej sięgają po książki w wersji tradycyjnej — papierowej (65% respondentów). Na drugim miejscu znalazły się e-booki (21% respondentów). Natomiast najrzadziej sięgano po wersie audio — wybierało je tylko 14% respondentów. Jednocześnie w badaniu podkreślano, że czytelnik chętniej sięgnie po książkę na proekologicznym papierze, który jest neutralny względem śladu węglowego.
Jakie jest źródło zaopatrywania się w książki śród Polskich czytelników? Najwięcej osób kupuje książki samemu — 48% badanych deklaruje taki sposób zaopatrywania się w książki. Innym sposobem zdobywania książek jest otrzymanie ich w prezencie (29%) lub pożyczenia od znajomych/rodziny. Natomiast biblioteki publiczne wykorzystywane są do zdobywania książek przez 14% badanych.
Trendy na rynku wydawniczym
- Wpływ TikToka na branżę książkową: Platforma TikTok nadal będzie miała znaczący wpływ na sposób, w jaki książki są odbierane i promowane. Przewiduje się, że będzie towarzyszył wzrost popularności ambitnej beletrystyki oraz tytułów z zakresu rozwoju osobistego.
- Szanse dla debiutujących autorów: Ekspaci wskazują na rosnący apetyt wydawców na publikowanie nowych głosów. Szczególne zainteresowanie budzą „młodzi, różnorodni i autentyczni pisarze”, którzy są zarazem pasjonatami i ekspertami w swoich dziedzinach. Dużym zainteresowaniem wydawców cieszą się również autorzy z platform fanowskich typu Wattpad.
- Rozwój kategorii romansów: Prognozuje się dalszy rozwój kategorii romansów. To obszar, który stale przyciąga czytelników, dlatego też wydawcy są gotowi zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na różnorodne historie miłosne.
- Większa różnorodność w fikcji: Oczekuje się, że czytelnicy zobaczą więcej różnorodności w fikcji, obejmującej autorów ze środowisk mniejszościowych, queerowych historii oraz bohaterów o różnorodnych cechach neurotypowych.
- Bogatszy rok dla beletrystyki: Wiele osób z branży przewiduje, że rok 2024 może być jednym z najbogatszych lat dla beletrystyki, zarówno pod względem debiutujących autorów, jak i uznanych pisarzy. Oczekuje się, że na rynku pojawi się wiele ambitnych i pomysłowych dzieł.
Ten tekst nie jest pełną analizą rynku, którą wykonujemy dla naszych klientów.
Ta publikacja zawiera tylko wybrane informacje o rynku, które możemy pogłębić i rozszerzyć na indywidualne zamówienie.
Potrzebujesz analizy dla Twojej firmy?
Zadzwoń 503 666 166
lub napisz na info@markethub.pl
Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc
w dalszym rozwoju Twojej firmy!