Innowacje medyczne w Polsce

Pandemia COVID-19 sprawiła, że cyfrowe rozwiązania i innowacje medyczne weszły do powszechnego stosowania szybciej niż przewidywano. Cyfryzacja usług w branży medycznej powoli staje się codziennością. Telemedycyna i zdalna ochrona zdrowia to najistotniejsze kierunki rozwoju w tej branży, a najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną wiedzy są mechanizmy wykorzystujące sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Przemysł farmaceutyczny nadal znajduje się w czołówce w dziedzinie wdrażania innowacji w Polsce.

Stan rynku innowacji medycznych w Polsce

Według raportu Global Innovation Index (GII) pt. „Tworzenie zdrowego środowiska życia – przyszłość innowacji w medycynie” z 2019 roku, Polska pod względem innowacyjności w medycynie jest na 39. miejscu w rankingu światowym i na 26. wśród krajów europejskich.

Wyniki przeprowadzonych przez GUS badań dotyczących działalności innowacyjnej w latach 2017–2019, prowadzonej przez przedsiębiorstwa przemysłowe i usługowe, pokazują, że na 3. miejscu w dziedzinie wdrażania innowacji w Polsce znajduje się przemysł farmaceutyczny. Producenci wyrobów farmaceutycznych stanowili 54,1% przedsiębiorstw innowacyjnych, wśród których 40,7% przedsiębiorstw wprowadziło nowe lub ulepszone produkty, 38,5% nowe lub ulepszone procesy biznesowe, a 33,3% nowe lub ulepszone produkty i procesy biznesowe.

W czerwcu 2021 roku został zainaugurowany nowy projekt Warsaw Health Innovation Hub, który ma wspierać rozwój biotechnologii i innowacyjnych rozwiązań w Polsce. Inicjatywa ma łączyć sektor publiczny z biznesem w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych.

Telemedycyna

Według raportu Deloitte pt. „The future of virtual health”, telemedycyna i zdalna ochrona zdrowia to najistotniejszy kierunek rozwoju branży medycznej. Uważa się, że do 2040 roku przynajmniej 25% zabiegów ambulatoryjnych, profilaktyki, opieki długofalowej i usług z zakresu wellbeing będzie już świadczona zdalnie.

W Polsce przykładami takich rozwiązań jest m.in. telemedycyna, telemetria czy zdalny monitoring. Nikt nie wyobraża już sobie funkcjonowania bez e-recepty czy e-zwolnienia. Powstają też aplikacje dedykowane placówkom medycznym czy szpitalom, a także narzędzia wspierające potrzeby pacjentów i lekarzy, np. internetowa książeczka zdrowia Comarch HealthNote.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Według danych NCBiR, jednym z głównych trendów, widocznych we wnioskach składanych w konkursach PO IR, jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego zarówno w medycynie, jak i biotechnologii. Badania skierowane są głównie w stronę diagnostyki (przede wszystkim w segmencie onkologii), rozwoju leków (wprowadzania na rynek innowacyjnych leków, do tworzenia których wykorzystuje się sztuczną inteligencję) oraz telemedycyny (zastosowania technik uczenia maszynowego bądź sztucznej inteligencji w celu podejmowania szybkich decyzji terapeutycznych). Szybko rozwijają się też takie segmenty jak bioinformatyka i uczenie maszynowe, nowe techniki terapeutyczne oraz rozwój immunoonkologii.

Dynamiczny wzrost zainteresowania sztuczną inteligencją widać w sektorze start-upów. W przeglądzie innowacyjnych startupów medycznych w Polsce pt „Top Disruptors in Healthcare 2021” umieszczono 115 projektów. Według raportu, start-upy te rozwijają się właśnie głównie w obszarach telemedycyny (63 startupy, czyli 55% badanych) i AI (43 startupy, czyli 34 % badanych), ale pojawiają się też zagadnienia wspomagania rehabilitacji, badań klinicznych, edukacji, danych medycznych czy tych łączących medycynę z robotyką. Wśród start-upów znajdują się np. BrainScan (wykorzystanie sztucznej inteligencji do zautomatyzowania i przyspieszenia diagnostyki obrazowej opartej na tomografii komputerowej), ABA Stroke (lek cyfrowy mający zastosowanie w terapii kognitywistycznej osób po udarach) czy Life Flow (nieinwazyjna metoda diagnostyki miażdżycy w oparciu o algorytmy wykorzystywane w obliczeniowej mechanice płynów – CFD, na podstawie danych obrazowych).

Chirurgia robotyczna

Innowacje w medycynie to również nowoczesny sprzęt medyczny. Na salach operacyjnych pojawiły się roboty chirurgiczne, dzięki którym zmniejsza się rozległość zabiegów operacyjnych i poprawia ich jakość, a jednocześnie ogranicza się powikłania i okres hospitalizacji. W chirurgii roboty są używane rutynowo od początku XXI wieku. W Polsce działa 15 autoryzowanych robotów chirurgicznych da Vinci – choć nazywane robotem, są w istocie zaawansowanymi manipulatorami chirurgicznymi. W Polsce działają także systemy chirurgiczne CorPath GRX i ExcelsiusGPS. Nadal kładzie się nacisk na rozwijanie i wprowadzanie innowacji także w segmencie inteligentnych systemów diagnostycznych.

Biomateriały

Ważnym trendem jest dynamiczny rozwój sektora biomateriałów i biodruku. Biomateriały to materiały, z których można produkować urządzenia i elementy mające bezpośredni kontakt z tkankami organizmu, np. implanty, rozruszniki serca czy rurki intubacyjne. „Wydaje się, że rozwój tych technologii został zdynamizowany poprzez szeroką dostępność druku 3D umożliwiającego projektowanie i wykonywanie elementów do tej pory niemożliwych lub trudnych w produkcji. Jednakże ten sektor jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, a wiele projektów znajduje się dopiero w fazie badań i wymaga kosztochłonnej weryfikacji oraz certyfikacji medycznej” (NCBR).

Autor: Marta Dzienkiewicz

Źródła:

Analiza trendów badawczych we wnioskach o dofinansowanie składanych do NCBR w ramach PO IR w latach 2016-2019, www.gov.pl/web/ncbr/analiza-trendow-badawczych.

Top Disruptors in Healthcare 2021, www.medfinance.pl/uploads/files/documents/Top_Disruptors_in_Healthcare.pdf.

Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w latach 2017-2019, GUS, www.stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/nauka-i-technika/dzialalnosc-innowacyjna-przedsiebiorstw-w-latach-2017-2019,2,18.html.

Innowacje w medycynie, www.automatykab2b.pl/gospodarka/53045-innowacje-w-medycynie-polska-na-39-miejscu-global-innovation-index-2019.

Innowacje rewolucjonizują medycynę. Bez cyfrowych rozwiązań służba zdrowia nie poradziłaby sobie w czasie pandemii, www.biznes.newseria.pl/news/innowacje-rewolucjonizuja,p968278675.

11 polskich innowacji z branży biomedycznej rusza na podbój rynku, www.medinwestycje.pl/11-polskich-innowacji-z-branzy-biomedycznej-rusza-na-podboj-rynku.

Pod patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego Prezes ABM powołał Warsaw Health Innovation Hub, www.abm.gov.pl/pl/aktualnosci/975,Pod-patronatem-Premiera-Mateusza-Morawieckiego-Prezes-ABM-powolal-Warsaw-Health-.html.

Chirurgia robotowa (Robotic Surgery) w Europie i w Polsce, Jastrzębski Tomasz, www.onkonet.pl/dp_chirurgia_robotowa_europa_i_polska.php.

Ten tekst nie jest pełną analizą rynku, którą wykonujemy dla naszych klientów.
Ta publikacja zawiera tylko wybrane informacje o rynku, które możemy pogłębić i rozszerzyć na indywidualne zamówienie.

Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc w dalszym rozwoju Twojej firmy!

Zadzwoń lub napisz do nas! 503 666 166 lub 668 759 555

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.