Innowacje medyczne w Polsce

Innowacje medyczne w Polsce

Pandemia COVID-19 sprawiła, że cyfrowe rozwiązania i innowacje medyczne weszły do powszechnego stosowania szybciej niż przewidywano. Cyfryzacja usług w branży medycznej powoli staje się codziennością. Telemedycyna i zdalna ochrona zdrowia to najistotniejsze kierunki rozwoju w tej branży, a najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną wiedzy są mechanizmy wykorzystujące sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Przemysł farmaceutyczny nadal znajduje się w czołówce w dziedzinie wdrażania innowacji w Polsce.

Stan rynku innowacji medycznych w Polsce

Według raportu Global Innovation Index (GII) pt. „Tworzenie zdrowego środowiska życia – przyszłość innowacji w medycynie” z 2019 roku, Polska pod względem innowacyjności w medycynie jest na 39. miejscu w rankingu światowym i na 26. wśród krajów europejskich.

Wyniki przeprowadzonych przez GUS badań dotyczących działalności innowacyjnej w latach 2017–2019, prowadzonej przez przedsiębiorstwa przemysłowe i usługowe, pokazują, że na 3. miejscu w dziedzinie wdrażania innowacji w Polsce znajduje się przemysł farmaceutyczny. Producenci wyrobów farmaceutycznych stanowili 54,1% przedsiębiorstw innowacyjnych, wśród których 40,7% przedsiębiorstw wprowadziło nowe lub ulepszone produkty, 38,5% nowe lub ulepszone procesy biznesowe, a 33,3% nowe lub ulepszone produkty i procesy biznesowe.

W czerwcu 2021 roku został zainaugurowany nowy projekt Warsaw Health Innovation Hub, który ma wspierać rozwój biotechnologii i innowacyjnych rozwiązań w Polsce. Inicjatywa ma łączyć sektor publiczny z biznesem w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych.

Telemedycyna

Według raportu Deloitte pt. „The future of virtual health”, telemedycyna i zdalna ochrona zdrowia to najistotniejszy kierunek rozwoju branży medycznej. Uważa się, że do 2040 roku przynajmniej 25% zabiegów ambulatoryjnych, profilaktyki, opieki długofalowej i usług z zakresu wellbeing będzie już świadczona zdalnie.

W Polsce przykładami takich rozwiązań jest m.in. telemedycyna, telemetria czy zdalny monitoring. Nikt nie wyobraża już sobie funkcjonowania bez e-recepty czy e-zwolnienia. Powstają też aplikacje dedykowane placówkom medycznym czy szpitalom, a także narzędzia wspierające potrzeby pacjentów i lekarzy, np. internetowa książeczka zdrowia Comarch HealthNote.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Według danych NCBiR, jednym z głównych trendów, widocznych we wnioskach składanych w konkursach PO IR, jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego zarówno w medycynie, jak i biotechnologii. Badania skierowane są głównie w stronę diagnostyki (przede wszystkim w segmencie onkologii), rozwoju leków (wprowadzania na rynek innowacyjnych leków, do tworzenia których wykorzystuje się sztuczną inteligencję) oraz telemedycyny (zastosowania technik uczenia maszynowego bądź sztucznej inteligencji w celu podejmowania szybkich decyzji terapeutycznych). Szybko rozwijają się też takie segmenty jak bioinformatyka i uczenie maszynowe, nowe techniki terapeutyczne oraz rozwój immunoonkologii.

Dynamiczny wzrost zainteresowania sztuczną inteligencją widać w sektorze start-upów. W przeglądzie innowacyjnych startupów medycznych w Polsce pt „Top Disruptors in Healthcare 2021” umieszczono 115 projektów. Według raportu, start-upy te rozwijają się właśnie głównie w obszarach telemedycyny (63 startupy, czyli 55% badanych) i AI (43 startupy, czyli 34 % badanych), ale pojawiają się też zagadnienia wspomagania rehabilitacji, badań klinicznych, edukacji, danych medycznych czy tych łączących medycynę z robotyką. Wśród start-upów znajdują się np. BrainScan (wykorzystanie sztucznej inteligencji do zautomatyzowania i przyspieszenia diagnostyki obrazowej opartej na tomografii komputerowej), ABA Stroke (lek cyfrowy mający zastosowanie w terapii kognitywistycznej osób po udarach) czy Life Flow (nieinwazyjna metoda diagnostyki miażdżycy w oparciu o algorytmy wykorzystywane w obliczeniowej mechanice płynów – CFD, na podstawie danych obrazowych).

Chirurgia robotyczna

Innowacje w medycynie to również nowoczesny sprzęt medyczny. Na salach operacyjnych pojawiły się roboty chirurgiczne, dzięki którym zmniejsza się rozległość zabiegów operacyjnych i poprawia ich jakość, a jednocześnie ogranicza się powikłania i okres hospitalizacji. W chirurgii roboty są używane rutynowo od początku XXI wieku. W Polsce działa 15 autoryzowanych robotów chirurgicznych da Vinci – choć nazywane robotem, są w istocie zaawansowanymi manipulatorami chirurgicznymi. W Polsce działają także systemy chirurgiczne CorPath GRX i ExcelsiusGPS. Nadal kładzie się nacisk na rozwijanie i wprowadzanie innowacji także w segmencie inteligentnych systemów diagnostycznych.

Biomateriały

Ważnym trendem jest dynamiczny rozwój sektora biomateriałów i biodruku. Biomateriały to materiały, z których można produkować urządzenia i elementy mające bezpośredni kontakt z tkankami organizmu, np. implanty, rozruszniki serca czy rurki intubacyjne. „Wydaje się, że rozwój tych technologii został zdynamizowany poprzez szeroką dostępność druku 3D umożliwiającego projektowanie i wykonywanie elementów do tej pory niemożliwych lub trudnych w produkcji. Jednakże ten sektor jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, a wiele projektów znajduje się dopiero w fazie badań i wymaga kosztochłonnej weryfikacji oraz certyfikacji medycznej” (NCBR).

Chcesz lepiej poznać swoją branżę – wartość rynku, trendy, firmy i potencjał rozwoju?

Zapytaj o analizę rynkuanalizę konkurencji!

Ponieważ jest to usługa dopasowywana do indywidualnych potrzeb klienta,
skontaktuj się z nami i powiedz, jakich informacji potrzebujesz.
Przygotujemy bezpłatną wycenę projektu i zaproponujemy konkretne rozwiązania.

Autor: Marta Dzienkiewicz

Źródła:

Analiza trendów badawczych we wnioskach o dofinansowanie składanych do NCBR w ramach PO IR w latach 2016-2019, www.gov.pl/web/ncbr/analiza-trendow-badawczych.

Top Disruptors in Healthcare 2021, www.medfinance.pl/uploads/files/documents/Top_Disruptors_in_Healthcare.pdf.

Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w latach 2017-2019, GUS, www.stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/nauka-i-technika/dzialalnosc-innowacyjna-przedsiebiorstw-w-latach-2017-2019,2,18.html.

Innowacje w medycynie, www.automatykab2b.pl/gospodarka/53045-innowacje-w-medycynie-polska-na-39-miejscu-global-innovation-index-2019.

Innowacje rewolucjonizują medycynę. Bez cyfrowych rozwiązań służba zdrowia nie poradziłaby sobie w czasie pandemii, www.biznes.newseria.pl/news/innowacje-rewolucjonizuja,p968278675.

11 polskich innowacji z branży biomedycznej rusza na podbój rynku, www.medinwestycje.pl/11-polskich-innowacji-z-branzy-biomedycznej-rusza-na-podboj-rynku.

Pod patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego Prezes ABM powołał Warsaw Health Innovation Hub, www.abm.gov.pl/pl/aktualnosci/975,Pod-patronatem-Premiera-Mateusza-Morawieckiego-Prezes-ABM-powolal-Warsaw-Health-.html.

Chirurgia robotowa (Robotic Surgery) w Europie i w Polsce, Jastrzębski Tomasz, www.onkonet.pl/dp_chirurgia_robotowa_europa_i_polska.php.