Innowacje na rynku farmaceutycznym

Innowacje na rynku farmaceutycznym

Przełomy w medycynie są związane między innymi z opracowaniem nowych leków. To one sprawiają, że choroby dotychczas nieuleczalne stają się uleczalne, a śmiertelne stają się chorobami przewlekłymi. Dany lek może zostać uznany za innowację na rynku farmaceutycznym, jeżeli w inny niż do tej pory sposób odpowiada na niespełnione lub nieodpowiednio zaspokojone potrzeby zdrowotne. O przełomie w medycynie mówimy, jeżeli innowacyjny lek odpowiada na znaczącą niezaspokojoną potrzebę zdrowotną i zapewnia wysoką skuteczność w porównaniu z istniejącymi metodami leczenia.

Nagrodzone firmy farmaceutyczne

Spółka GSK Commercial przez lata prowadziła prace nad preparatem wspomagającym leczenie zakażeń wirusem HIV. Nowa terapia opracowana przez ten koncern opiera się na schemacie dwulekowym (dotychczas pacjenci z HIV korzystali z terapii wielolekowych, trójlekowych), to prawdziwa rewolucja. Lek Dovato zaprezentowano w październiku 2020 roku. To właśnie za ten preparat GSK Commercial zostało wyróżnione nagrodą Innowatora.

Firma Bristol Myers Squibb opracowała lek Luspatercept, który jest przeznaczony dla osób chorujących na przewlekłe nowotwory szpiku. Takie osoby muszą mieć przetaczaną krew, a dzięki przyjmowaniu Luspaterceptu mogą uniknąć transfuzji. Zamiast wizyt w szpitalu, pacjenci z zespołami mielodysplastycznymi przyjmują zastrzyk i nie ma potrzeby przetaczania im krwi. W ten sposób lek “podwójnie ratuje życie” – krew, która nie jest dzięki niemu wykorzystywana przy transfuzjach, może być wykorzystana do ratowania innych pacjentów.

Nanomedycyna

Nanomedycyna to – w uproszczeniu – nanotechnologia o zastosowaniu medycznym i farmakologicznym. Sektor ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorstw prywatnych oraz ośrodków publicznych. Na przykład Unia Europejska, poza współfinansowaniem licznych projektów, uruchomiła również platformę technologiczną skierowaną do firm i instytucji z branży nanomedycyny.

Współczesna medycyna powszechnie stosuje antybiotyki, co powoduje pojawianie się i rozpowszechnienie szczepów bakteryjnych opornych na antybiotyki. Rozwój nanotechnologii przyczynił się do powstania alternatywnych środków przeciwbakteryjnych, takich jak nanocząsteczki srebra, złota oraz miedzi, które wydają się być wolne od wad tradycyjnych antybiotyków. Co więcej, dzięki nanocząsteczkom podawanie leku jest mniej inwazyjne i mniej obciążające dla organizmu, a dawka może być dobrana precyzyjnie pod kątem danego pacjenta

Nowoczesne formy przyjmowania leków

Obecnie branża farmaceutyczna na świecie poszukuje nowych form podawania substancji czynnych w celu zaspokojenia potrzeby precyzyjnego dawkowania, modyfikowania tempa uwalniania API i dostarczenia leku w docelowe miejsce działania. Powszechnie znane postacie leków, takie jak tabletki, kapsułki czy peletki, nie są już jedynymi formami przyjmowania lekarstw.

Lizak jako nośnik dla substancji silnie przeciwbólowej został zastosowany w przypadku leku Actiq zawierającego cytrynian fentanylu – substancję z grupy opioidów do uśmierzania silnego bólu. Lizak umieszcza się między policzkiem a dziąsłem tak, aby jak najwięcej API dostało się przez błonę śluzową, a następnie do krwiobiegu.

Minitabletka jest to tabletka otrzymywana w standardowy sposób poprzez bezpośrednie tabletkowanie lub granulację na sucho bądź na mokro. Wyróżnia ją wielkość. Minitabletka ma zazwyczaj średnicę 2–3 milimetrów. Właściwość ta wydaje się szczególnie użyteczna wśród pacjentów, którzy mają trudności z połykaniem. Minitabletki mają też zaletę dla wytwórcy – nie jest bowiem konieczne wytwarzanie różnych dawek leku. Minitabletka stanowi jedną dawkę, wobec czego pacjent stosuje taką ilość minitabletek, jaka jest mu indywidualnie zalecona.

Organożel to niekrystaliczny układ, w którym organiczna ciecz – na przykład olej roślinny, mineralny lub rozpuszczalnik organiczny żelowany – jest odpowiednio dobraną substancją. Największą zaletą organożelu jest jego termoodwracalność. Oznacza to, że termożel występuje w formie stałej, a po podaniu pacjentowi zmienia swoją postać na półpłynną, dzięki czemu można uzyskać pożądaną adhezyjność, biokompatybilność, rozpuszczalność czy uwalnianie substancji czynnej.

Nanonośniki są łatwiej przyjmowane przez komórki niż duże cząsteczki, dzięki czemu można je z powodzeniem zastosować w terapiach celowanych w obszarze znanych już składników bioaktywnych. Wśród najszerzej stosowanych i testowanych nanoprzekaźników wymienia się: liposomy, dendrymery, nanocząstki na bazie tłuszczów stałych oraz polimery.

Źródła:

Raport: Przełomowe innowacje farmaceutyczne, www.infarma.pl.

Farmacja 2021, www.innowatory.wprost.pl.

Świat w rozmiarze nano, czyli nanotechnologia bliżej niż myślisz, Anita Stryjewska, www.nafalinauki.pl.

Nowoczesne formy leków, czyli nie samą tabletką żyje farmacja, www.przemyslfarmaceutyczny.pl.

Ten tekst nie jest pełną analizą rynku, którą wykonujemy dla naszych klientów.
Ta publikacja zawiera tylko wybrane informacje o rynku, które możemy pogłębić i rozszerzyć na indywidualne zamówienie.

Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc w dalszym rozwoju Twojej firmy!

Zadzwoń lub napisz do nas! 503 666 166 lub 668 759 555

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.