Rynek farmaceutyczny w Polsce - Analiza rynku - Przegląd rynku

Rynek farmaceutyczny w Polsce

Rynek farmaceutyczny należy do jednej z najbardziej strategicznych branż w Polsce. Przemysł ten uznawany jest za jeden z najbardziej innowacyjnych. W 53,9% przedsiębiorstw związanych z produkcją podstawowych substancji farmaceutycznych, leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych wdrożono innowacje, co przekłada się na 3,1% wszystkich wydatków w skali kraju na innowacyjność.

Wielkość rynku farmaceutycznego w Polsce

Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w ciągu ostatnich czterech lat liczba działających w Polsce aptek ogólnodostępnych zmniejszyła się o ponad 10%, czyli o 1400 placówek. Apteki indywidualne stanowią 80% zamkniętych aptek. W grudniu 2021 roku łączna liczba działających aptek wynosiła 11947. Spadek ten jest związany z nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne, popularnie zwanej „Apteką dla Aptekarza” z 2017 roku. Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, nowa apteka może być prowadzona wyłącznie przez farmaceutę w ramach wybranych spółek osobowych.

Wartość rynku farmaceutycznego w Polsce

Rynek farmaceutyczny w Polsce z roku na rok odnotowuje stały wzrost. Jest to największy rynek w Europie Środkowej i szósty co do wielkości w Unii Europejskiej. Polski przemysł farmaceutyczny składa się w większości z producentów leków generycznych i bionastępczych. Krajowy rynek farmaceutyczny wytwarza część produktu krajowego brutto o wartości 7,3 mld euro (ok. 32 mld zł), co stanowi 1,33% PKB. W 2021 roku wartość dystrybucji farmaceutycznej leków i parafarmaceutyków do pacjenta wyniosła 56 mld zł w cenach brutto, co oznacza wzrost o 8% w skali roku.

W 2021 roku import produktów farmaceutycznych (m.in. leków, ludzkiej krwi, waty, bandaży, narządów) wyniósł 335 mln dolarów, czyli o 17% więcej niż rok wcześniej, dając Polsce 18. miejsce na świecie. Eksport w tym okresie wyniósł ponad 317 mln dolarów, plasując Polskę na 22. miejscu na świecie.

Liderzy rynku farmaceutycznego w Polsce

Polski rynek farmaceutyczny, ze względu na minimalny wpływ koncernów międzynarodowych, uważany jest za ewenement na skalę europejską. Rynek farmaceutyczny w Polsce cechuje się dużym stopniem koncentracji – 10 największych podmiotów skupia prawie 90% obrotów całego rynku dystrybucji farmaceutycznej. Z tego trzech największych przedsiębiorstw — Neuca, Pelion i Farmacol — odpowiada za 70% wartości sprzedaży farmaceutyków do aptek.

Od dwóch lat liderem rynku jest Neuca. Grupa Neuca powstała w 1990 roku pod nazwą TORFARM. Od ponad 30 lat działa w obszarze ochrony zdrowia, łącząc synergicznie potrzeby farmaceutów, producentów i pacjentów. Łączne udziały Grupy Neuca w rynku w okresie styczeń-marzec 2022 roku, utrzymały się na poziomie przekraczającym 31%.

Pandemia a rynek farmaceutyczny w Polsce

W 2020 roku po raz pierwszy od 2013 roku dynamika wzrostu polskiego rynku farmaceutycznego była niższa niż 2%. Głównym powodem była pandemia koronawirusa, która wpłynęła na mniejszą liczbę infekcji, ograniczenie wizyt u lekarzy i podróży, zmniejszenie liczby urazów oraz ogólne ograniczenie wydatków ze względu na kryzys ekonomiczny.

W ciągu ostatnich dwóch lat zmiany na rynku farmaceutycznym przyspieszyły. Rozwój sprzedaży w e-aptekach w ostatnich latach wzrósł. W okresie styczeń-wrzesień 2021 roku sprzedaż w e-aptekach wyniosła między −12 a +23%. Pandemia COVID-19 przyczyniła się również do wzrostu wartościowego rok do roku w przypadku pulsometrów (+2384%) oraz termometrów (+312%).

Strony branżowe

MGR.FARM – serwis branżowy dla farmaceutów 

Świat Przemysłu Farmaceutycznego 

Rynek Aptek 

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne 

Aptekarski 

Źródła:

Liczba aptek w Polsce wykazuje tendencję spadkową, PMR Healthcare Market Experts, www.healthcaremarketexperts.com.
Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w latach 2018-2020, GUS, www.stat.gov.pl.
Pandemia nie hamuje spadku liczby aptek, Dr Jarosław Frąckowiak, www.pexps.pl.
NEUCA w I kwartale 2022 roku z ponad 61 mln zł skonsolidowanego zysku netto oraz wysokim poziomem zaufania klientów, Strefa Inwestorów, www.strefainwestorow.pl.
Jak wygląda rynek hurtowy leków w Polsce? Jego struktura może nie być korzystna dla pacjentów, Business Insider, www.businessinsider.com.pl.
Nowoczesne leki to lata badań i ogromne koszty. Jak tworzą je polskie firmy farmaceutyczne?, Paweł Bednarz, Business Insider, www.businessinsider.com.pl.
Struktura i dynamika rynku farmaceutycznego, zachowań lekarzy i pacjentów oraz dystrybucji leków w roku 2020 w Polsce – kluczowe fakty, IQVIA, www.iqvia.com.
Wpływ pandemii na rynek farmaceutyczny w perspektywie 2 lat, Michał Pilkiewicz, IQVIA, www.nia.org.pl.
Wartość rynku sprzedaży aptecznej wzrośnie do 54 mld zł w 2027, Inwestycje.pl, www.inwestycje.pl.
PMR: wartość dystrybucji farmaceutycznej w Polsce w 2021 r. wyniosła 56 mld zł, PMR, www.pmrmarketexperts.com.
Apteki i punkty apteczne w 2020 roku, GUS, www.stat.gov.pl.
Rynek apteczny w Polsce, Magdalena Marciniak, IQVIA, www.uniwersytet.e-pgf.com.pl.

Ten tekst nie jest pełną analizą rynku i analizą konkurencji, którą wykonujemy dla naszych klientów.
Ta publikacja zawiera tylko wybrane informacje o rynku, które możemy pogłębić i rozszerzyć na indywidualne zamówienie.

Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc w dalszym rozwoju Twojej firmy!

Zadzwoń lub napisz do nas! 503 666 166 lub 668 759 555

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.