Analiza rynku hutniczego w Polsce
Zgodnie z warunkami uzgodnień z Komisją Europejską, zdolności produkcyjne hutnictwa w Polsce do listopada 2020 roku wynosiły 12,6 mln ton na rok. Od listopada ubiegłego roku jest to 10,6 mln ton, ze względu na wygaszenie części surowcowej w Krakowie. Wartość produkcji sprzedanej metali ma w polskim przemyśle udział na poziomie 5,9%.
Hutnictwo stanowi ważne ogniwo w recyklingu dla innych gałęzi przemysłu, wytwarzając rocznie 6,5 mln ton złomu. Jest to surowiec zdekarbonizowany, w którego odzyskiwanie Polska ma znaczący wkład. Natomiast, rocznie Unia Europejska eksportuje ok. 20 mln ton złomu, z czego ok. 1,5-2 mln ton tego surowca jest eksportowana z Polski.
Niekwestionowanym liderem światowego rynku stali są Chiny, które są odpowiedzialne za 51% udziału w produkcji stali surowej. Polska jest na 20. miejscu wśród największych producentów stali na świecie (7,9 mln ton w 2020 roku). Jednak ciągle ma niskie zużycie per capita (13 mln ton) w porównaniu do wielu krajów UE. Dodatkowo Polska jest największym importerem stali netto w UE.
Według prezesa Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, dzięki stabilizacji w sektorach konsumujących stal (głównie przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym), w 2021 roku zużycie powróci do stanu sprzed pandemii. Ostatecznie może wynieść nawet 16 mln ton rocznie.
Liderzy rynku hutniczego w Polsce
Według danych GUS, w Polsce działa 2200 przedsiębiorstw zajmujących się produkcją metali. Na początku 2021 roku zarejestrowanych zostało kolejnych 19 nowych podmiotów, w tym HUTMEN z kapitałem zakładowym 256 mln zł. Sytuację rynkową przedsiębiorstw hutniczych w Polsce na bieżąco monitoruje Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa – HIPH.
Swoje aktywa w Polsce ma również największy producent stali surowej na świecie – ArcelorMittal. Firma ta skupiający ok. 70% krajowego potencjału produkcyjnego. W skład przedsiębiorstwa wchodzą oddziały w Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Sosnowcu, Świętochłowicach, Zdzieszowicach i Krakowie. Dwa lata temu koncern ten podjął decyzję o czasowym wyłączeniu części surowcowej w oddziale krakowskim. Wielki piec planowano ponownie uruchomić w drugiej połowie marca 2020 roku, jednak w obliczu pandemii COVID-19 najpierw odłożono to w czasie, a w październiku koncern poinformował o definitywnym zamknięciu. Tym samym Polska nieodwracalnie straciła 2 mln ton mocy produkcyjnej. Aby zrekompensować straty organizacyjne, spółka zainwestowała w krakowską część przetwórczą, przez modernizację linii wytrawiania w walcowni zimnej.
Aspekty ekologiczno-prawne w hutnictwie
Wiele zmian wdrażanych na rynku hutniczym wynika z przepisów, które zostały wprowadzone celem osiągnięcia neutralności klimatycznej. Mimo głębokiej restrukturyzacji techniczno-technologicznej w pierwszej dekadzie XXI wieku, przemysł hutniczy wciąż jest jednym z trzech najbardziej energochłonnych przemysłów w przetwórstwie – zaledwie 1 teradżul na rok zużycia końcowego energii pochodzi ze źródeł odnawialnych (biopaliw stałych).
Wyższe ceny energii elektrycznej oraz praw do emisji dwutlenku węgla (EU ETS), a także brak skutecznych środków ochrony europejskiego rynku sprawiają, że polskie przedsiębiorstwa hutnicze stają się niekonkurencyjne względem producentów z krajów trzecich. Aby powrócić na szeroki rynek, konieczne są kosztowne inwestycje w dekarbonizację i próba wprowadzenia na masową skalę certyfikowanej produkcji “zielonej stali”.
Biała Księga Rozwoju Przemysłu
W lutym 2021 roku Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii opublikowało “Białą Księgę Rozwoju Przemysłu” z propozycjami rozwiązań problemów zaobserwowanych w przemyśle. Obszerny dział zajęły w niej rozważania na temat hutnictwa. Przedstawiono w nim pomysły na zmiany takie jak:
- nowelizacja przepisów ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych,
- wprowadzenie rozwiązań ustawowych i działań obniżających ceny hurtowe energii elektrycznej,
- utrzymanie ulg od opłat regulacyjnych oraz rozszerzenie katalogu opłat, dla których możliwe jest dopuszczenie ulg,
- wyznaczenie racjonalnych benchmarków i wspieranie redukcji emisji CO2 z uwzględnieniem zachowania konkurencyjności przemysłu względem krajów spoza UE,
- uwzględnienie w Krajowym Planie Odbudowy potencjalnych inwestycji sektora hutnictwa.
Autor: Kamila Nowak
Źródła:
Wartość produkcji sprzedanej wyrobów przemysłowych, GUS.
Zmiany strukturalne grup podmiotów gospodarki narodowej w rejestrze REGON, GUS.
Rocznik statystyczny przemysłu, GUS.
Bilanse energii w sekcji “Przetwórstwo przemysłowe”, GUS.
Energia 2020, GUS.
Biała Księga Rozwoju Przemysłu, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, www.hiph.org.
World Steel Association, www.worldsteel.org.
Monitoring branżowy – Analiza rynku stali.
Te technologie mogą całkowicie zmienić świat – energetyka.
ArcelorMittal Poland zakończył inwestycję na linii wytrawiania w krakowskiej walcowni zimnej.
ArcelorMittal Poland na stałe zamknie część surowcową krakowskiej huty.
Potrzebujesz analizy dla Twojej firmy?
Zadzwoń 503 666 166
lub napisz na info@markethub.pl
Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc
w dalszym rozwoju Twojej firmy!