Rynek lotniczy w Polsce - Przegląd rynku

Rynek lotniczy w Polsce

Polskie porty lotnicze w trzecim kwartale 2021 roku obsłużyły aż 9,3 mln pasażerów. W tym czasie Polacy najczęściej wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Grecji.

Jak podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego, w Polsce w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku w portach lotniczych obsłużono łącznie 12,9 mln pasażerów. Głównie w trzecim kwartale nastąpiło intensywne ożywienie, które było spowodowane w szczególności wyższą liczbą oferowanych połączeń w ramach letnich rozkładów, niską liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz postępującym programem szczepień. Porównując dane z wynikami sprzed pandemii, w 2019 roku nastąpił znaczący spadek lotów – aż o 65,7%.

Rynek lotniczy w Polsce

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Polskie porty lotnicze tylko w trzecim kwartale 2021 roku obsłużyły 9,3 mln pasażerów. To wzrost o 93% względem trzeciego kwartału 2020 roku, ale spadek o 40,9% wobec analogicznego kwartału w 2019 roku.

Rynek lotniczy w Polsce

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego. 

Na terenie Polski istnieje obecnie 15 lotnisk pasażerskich. W ramach przewozów pasażerskich w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku najwięcej odbyło się ich na lotnisku w Warszawie (Lotnisko Chopina), Krakowie (Kraków-Balice) oraz Gdańsku (im. Lecha Wałęsy). Największy wzrost w tym okresie wobec analogicznego okresu roku 2020 uzyskał port lotniczy w Katowicach (Pyrzowice) – ponad 440 tys. pasażerów więcej. Nieco mniejszy wzrost zanotowano w Warszawie – ponad 357 tys. pasażerów więcej oraz w Poznaniu-Ławicach – ponad 126 tys. pasażerów więcej. Największy spadek zdecydowanie miało lotnisko w Krakowie, bowiem przewiozło 578 tys. mniej pasażerów, następnie w Gdańsku o 95 tys. pasażerów mniej oraz w Bydgoszczy o 58 tys. pasażerów mniej.

Rynek lotniczy w Polsce

Pod względem kierunków podróży najwięcej Polaków w 2021 roku podróżowało do lub z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Grecji. W przypadku przewozów czarterowych najwięcej osób poleciało do lub z Turcji, Grecji i Egiptu.

Udział linii lotniczych w rynku według wielkości przewozów

Największy udział w rynku polskim w 2021 roku miały Polskie Linie Lotnicze LOT (25,2%), tuż za nimi Ryanair (25,1%), Wizz Air (16,1%) oraz Enter Air (11,0%). Pozostałymi przewoźnikami, którzy mieli znacząco mniejszy udział w rynku, byli Ryanair Sun (3,9%), Lufthansa (3,5%), Smartwings (3,5%) oraz pozostali przewoźnicy (11,8%).

Przewozy cargo

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku przewieziono ponad 94,7 tys. ton cargo „on board”, co stanowi wzrost o 32,5% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku i o 5,7% względem trzech kwartałów 2019 roku. Najpopularniejszymi kierunkami w trzech pierwszych kwartałach roku były Niemcy, Stany Zjednoczone i Indie – tak samo w trzecim kwartale. Największy tonaż przewieziono z i na lotnisko w Warszawie – 70,2 tys. ton (to 74% całego cargo przewiezionego na pokładach w polskich portach lotniczych w tym okresie). Porównując do okresu przed pandemią, w 2019 roku można zauważyć, że lotnisko w Warszawie odnotowało spadek względem trzech kwartałów o 0,4 tys. ton, a porty w Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu odnotowały wzrost względem roku 2019.

Autor: Dominika Będkowska

Źródła:

Analiza rynku lotniczego w Polsce w trzecim kwartale 2021 roku, Urząd Lotnictwa Cywilnego, www.ulc.gov.pl.

Przewozy pasażerskie w transporcie lotniczym w 2020 roku, Urząd Lotnictwa Cywilnego, www.ulc.gov.pl.

Transport – wyniki działalności w 2020 roku, Główny Urząd Statystyczny, www.stat.gov.pl.

Ten tekst nie jest pełną analizą rynku, którą wykonujemy dla naszych klientów.
Ta publikacja zawiera tylko wybrane informacje o rynku, które możemy pogłębić i rozszerzyć na indywidualne zamówienie.

Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc w dalszym rozwoju Twojej firmy!

Zadzwoń lub napisz do nas! 503 666 166 lub 668 759 555

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.