Rynek lotniczy w Polsce
Polskie porty lotnicze w trzecim kwartale 2021 roku obsłużyły aż 9,3 mln pasażerów. W tym czasie Polacy najczęściej wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Grecji.
Jak podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego, w Polsce w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku w portach lotniczych obsłużono łącznie 12,9 mln pasażerów. Głównie w trzecim kwartale nastąpiło intensywne ożywienie, które było spowodowane w szczególności wyższą liczbą oferowanych połączeń w ramach letnich rozkładów, niską liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz postępującym programem szczepień. Porównując dane z wynikami sprzed pandemii, w 2019 roku nastąpił znaczący spadek lotów – aż o 65,7%.
Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Polskie porty lotnicze tylko w trzecim kwartale 2021 roku obsłużyły 9,3 mln pasażerów. To wzrost o 93% względem trzeciego kwartału 2020 roku, ale spadek o 40,9% wobec analogicznego kwartału w 2019 roku.
Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Na terenie Polski istnieje obecnie 15 lotnisk pasażerskich. W ramach przewozów pasażerskich w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku najwięcej odbyło się ich na lotnisku w Warszawie (Lotnisko Chopina), Krakowie (Kraków-Balice) oraz Gdańsku (im. Lecha Wałęsy). Największy wzrost w tym okresie wobec analogicznego okresu roku 2020 uzyskał port lotniczy w Katowicach (Pyrzowice) – ponad 440 tys. pasażerów więcej. Nieco mniejszy wzrost zanotowano w Warszawie – ponad 357 tys. pasażerów więcej oraz w Poznaniu-Ławicach – ponad 126 tys. pasażerów więcej. Największy spadek zdecydowanie miało lotnisko w Krakowie, bowiem przewiozło 578 tys. mniej pasażerów, następnie w Gdańsku o 95 tys. pasażerów mniej oraz w Bydgoszczy o 58 tys. pasażerów mniej.
Pod względem kierunków podróży najwięcej Polaków w 2021 roku podróżowało do lub z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Grecji. W przypadku przewozów czarterowych najwięcej osób poleciało do lub z Turcji, Grecji i Egiptu.
Udział linii lotniczych w rynku według wielkości przewozów
Największy udział w rynku polskim w 2021 roku miały Polskie Linie Lotnicze LOT (25,2%), tuż za nimi Ryanair (25,1%), Wizz Air (16,1%) oraz Enter Air (11,0%). Pozostałymi przewoźnikami, którzy mieli znacząco mniejszy udział w rynku, byli Ryanair Sun (3,9%), Lufthansa (3,5%), Smartwings (3,5%) oraz pozostali przewoźnicy (11,8%).
Przewozy cargo
W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku przewieziono ponad 94,7 tys. ton cargo „on board”, co stanowi wzrost o 32,5% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku i o 5,7% względem trzech kwartałów 2019 roku. Najpopularniejszymi kierunkami w trzech pierwszych kwartałach roku były Niemcy, Stany Zjednoczone i Indie – tak samo w trzecim kwartale. Największy tonaż przewieziono z i na lotnisko w Warszawie – 70,2 tys. ton (to 74% całego cargo przewiezionego na pokładach w polskich portach lotniczych w tym okresie). Porównując do okresu przed pandemią, w 2019 roku można zauważyć, że lotnisko w Warszawie odnotowało spadek względem trzech kwartałów o 0,4 tys. ton, a porty w Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu odnotowały wzrost względem roku 2019.
Autor: Dominika Będkowska
Źródła:
Analiza rynku lotniczego w Polsce w trzecim kwartale 2021 roku, Urząd Lotnictwa Cywilnego, www.ulc.gov.pl.
Przewozy pasażerskie w transporcie lotniczym w 2020 roku, Urząd Lotnictwa Cywilnego, www.ulc.gov.pl.
Transport – wyniki działalności w 2020 roku, Główny Urząd Statystyczny, www.stat.gov.pl.
Ten tekst nie jest pełną analizą rynku, którą wykonujemy dla naszych klientów.
Ta publikacja zawiera tylko wybrane informacje o rynku, które możemy pogłębić i rozszerzyć na indywidualne zamówienie.
Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc w dalszym rozwoju Twojej firmy!