Rynek maszyn budowlanych w Polsce rozwija się dynamicznie wraz ze wzrostem zapotrzebowania na usługi budowlane. Analiza rynku maszyn budowlanych wykazała, że aktualnie istnieje aż 140 zakładów różnej wielkości produkujących maszyny, które zatrudniają około 50 tysięcy pracowników.
Analiza rynku maszyn budowlanych
Już od początku lat 90 eksperci zauważają wzrost wartości sektora maszyn budowlanych w Polsce. Co więcej, z szacunkowych danych wynika, że wkrótce przekroczy 500 mln USD. Dynamika tego rynku jest ściśle związana ze wzrostem PKB, skali inwestycji w infrastrukturę. Istotną kwestią są także dofinansowania unijne. Na lata 2016-2020 Unia Europejska ogłosiła możliwość otrzymania dofinansowań na zakup maszyn i urządzeń budowlanych. Może się to przyczynić do wzrostu produkcji maszyn w Polsce.
W 2014 roku odnotowano, że krajowy rynek maszyn budowlanych składa się z około 60 tysięcy maszyn i urządzeń – w tym około 10 tysięcy żurawi samojezdnych, 11 tysięcy koparek, 10 tysięcy spycharek gąsienicowych, 3 tysięcy ładowarek kołowych i innych.
Zapewne wynika to z tendencji, jaką wykazują Polskie firmy budowlane. W przeważającej ilości przypadków wykorzystują w swojej działalności maszyny i urządzenia uniwersalne, które można zastosować do wielu typów robót budowlanych. Ich park maszynowy kompletowany jest z oferty rodzimych producentów i z importu.
Polskie firmy na rynku
Podczas gdy, Polskie firmy sprzedające i produkujące maszyny wykorzystywane w budownictwie są w stanie zaspokoić zaledwie 20% popytu rynkowego. W związku z tym sektor budowlany obfituje przede wszystkim w przedstawicieli największych zagranicznych koncernów produkujących maszyny budowlane. Dodatkowo nowoczesne maszyny budowlane, które dostępne są na rynku pierwotnym oraz wtórnym wyposażone są w coraz bardziej zaawansowane systemy wspomagające zarządzanie i wykorzystujące zaawansowane technologie teleinformatyczne.
Możemy wyłonić liderów rynku polskiego:
– Caterpillar
– Komatsu
– Volvo
– Liebherr
Prognozy dla rynku maszyn budowlanych
Przedsiębiorcy coraz częściej kupują maszyny w leasingu. Według Polskiego Związku Leasingu od początku 2014 roku firmy leasingowe sfinansowały zakup maszyn o wartości blisko 6,5 miliarda złotych czyli więcej o 24% w stosunku do roku ubiegłego. „Wyniki, jakie branża leasingowa odnotowała na początku 2017r. są dobrym prognostykiem na nadchodzące kwartały. 12,7 proc. wzrost oraz wartość nowych kontraktów na poziomie 15 mld zł, pozwalają oczekiwać w kolejnych miesiącach roku coraz wyższego poziomu inwestycji MŚP, realizowanych przy udziale leasingu” – powiedział Andrzej Krzemiński, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.
Podsumowując, dla branży produkcji maszyn na polskim rynku analitycy przewidują zwiększenie sprzedaży. Ze względu na utrzymujący się wzrost gospodarczy naszego kraju i strefy Euro popyt na produkty będzie stopniowo rosnąć. Niestety utrudnieniem może być aktualna sytuacja gospodarki rosyjskiej, a w konsekwencji spadek zapotrzebowania na eksport polskich maszyn na tamtejszy rynek.
Autor: Izabella Jeleń
Źródła:
- Committee for European Construction Equipment Annual Report 2016
- Atradius Market Monitor Machinery
- Dwucyfrowy wzrost polskiego rynku leasingu w I kw. 2017r.
- Rynek maszyn budowlanych w Polsce 2012-2014
- Związek Polskiego Leasingu – Raport za 2017 Zestawienie wartość ogółem
Potrzebujesz analizy dla Twojej firmy?
Zadzwoń 503 666 166 lub 668 759 555
lub napisz na info@markethub.pl
Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc
w dalszym rozwoju Twojej firmy!