Rynek meblarski w Polsce - Przegląd rynku - Analiza rynku - Analiza konkurencji

Rynek meblarski w Polsce

Polska jest czołowym eksporterem mebli na świecie. Najwięcej mebli dostarczamy do Niemiec, Czech i Wielkiej Brytanii. Rynek meblarski w Polsce odpowiada za 2,3% polskiego PKB, tym samym osiąga największy udział w PKB na tle innych państw produkujących meble w Unii Europejskiej.

WARTOŚĆ RYNKU MEBLARSKIEGO W POLSCE

Jak podaje GUS, w 2020 roku produkcja sprzedana polskiego rynku meblarskiego szacowana była na 41,8 mld zł (był to spadek o 4,16% w porównaniu do 2019 roku).

Rynek mebli obejmuje meble do siedzenia i ich części, meble biurowe i sklepowe, meble kuchenne oraz materace. Największy udział w polskim rynku mebli mają meble typu kanapy, sofy, krzesła, fotele, szezlongi i ich części (42,7%).

Rynek meblarski w Polsce tworzy ok. 30 tys. firm, z czego 84 to duże przedsiębiorstwa, ok. 300 podmiotów to średnie firmy, 1282 to małe przedsiębiorstwa, a pozostałą część stanowią mikroprzedsiębiorstwa, których udział w rynku obejmuje aż 94% wszystkich producentów mebli.

EKSPORT I IMPORT MEBLI

Według danych GUS, wartość polskiego eksportu mebli w 2021 roku wyniosła 69,3 mld zł. W porównaniu do roku poprzedniego był to wzrost o 16,50%. Najwięcej eksportowano mebli przeznaczonych do siedzenia – m.in. krzesła, fotele, kanapy i łóżka (ok. 32,4%).

Raport „Polskie Meble Outlook 2022” opracowany dla Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli wskazuje, że głównymi kierunkami zbytu są Niemcy (20,6 mld zł, czyli 34,3% całego eksportu), następnie Czechy (4,4 mld zł, co stanowi 7,3%) i Wielka Brytania (4,2 mld zł, czyli 7%). Polska zajmuje globalnie 4. miejsce pod względem liczby wyeksportowanych mebli (5%). Na pierwszym miejscu znalazły się Chiny, które odpowiadają za ponad 37% światowego eksportu, Niemcy (7,2%) i Włochy (5,6%). Polska eksportuje więcej mebli niż m.in. Stany Zjednoczone, Meksyk czy Wietnam.

Wartość polskiego importu mebli w 2021 roku wyniosła 14,6 mld zł i był to wzrost o 52% względem roku poprzedniego. Głównym dostawcą były Chiny, dla których wartość importu wyniosła 4,3 mld zł. Na kolejnym miejscu lokowały się Niemcy z wynikiem 3,4 mln zł.

Najwięcej sprowadzamy elementów meblowych – ich udział w imporcie mebli stanowi 40,4% (6,1 mld zł). W przypadku mebli gotowych, największą wartość uzyskały meble tapicerowane (6,9 mld zł) i biurowe (6,8 mld zł).

GŁÓWNI GRACZE NA POLSKIM RYNKU MEBLARSKIM

Przeprowadzona przez nas analiza rynku i analiza konkurencji polskiej branży meblarskiej wskazuje, że do grupy liderów tego rynku należą między innymi:

  • IKEA Industry Poland,
  • Com.40,
  • Black Red White,
  • Fabryki Mebli Forte,
  • Correct.

Autor: Dominika Będkowska

Źródła:

Główny Urząd Statystyczny.

Raport „Polskie Meble Outlook 2022”, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli.

„Tygodnik Gospodarczy”, Polski Instytut Ekonomiczny, 2021, nr 21.

Ten tekst nie jest pełną analizą rynku, którą wykonujemy dla naszych klientów.
Ta publikacja zawiera tylko wybrane informacje o rynku, które możemy pogłębić i rozszerzyć na indywidualne zamówienie.

Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc w dalszym rozwoju Twojej firmy!

Zadzwoń lub napisz do nas! 503 666 166 lub 668 759 555

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.