Rynek miodu w Unii Europejskiej

Rynek miodu w Unii Europejskiej

Według danych Eurostatu, Unia Europejska to drugi na świecie producent miodu, plasujący się tylko za Chinami. W 2020 roku 18,9 mln uli wyprodukowało łącznie 280 tys. ton miodu. W Unii Europejskiej działa ponad 615 tys. pszczelarzy.

Pod względem liczby uli, liderem europejskim jest Hiszpania, gdzie w 2020 roku znajdowało się ich prawie 3 mln. Na drugiej pozycji uplasowała się Rumunia z ponad 2,2 mln uli, natomiast na trzecim miejscu znalazła się Polska z ponad 1,7 mln uli.

Rynek miodu w Unii Europejskiej

Źródło: Komisja Europejska

Pod względem liczby pszczelarzy, na czele UE plasują się Niemcy, gdzie jest ich ponad 129 tys., następna w kolejności jest Polska z ponad 73 tys. pszczelarzy, a na końcu listy znajdują się Czechy z 61,5 tys. pszczelarzy. Hiszpania, mimo największej liczby uli spośród krajów europejskich, pod względem liczby pszczelarzy plasuje się dopiero na 7. miejscu, z 28,7 tys. osób.

Średnia liczba uli na pszczelarza w Unii Europejskiej wynosi 21. Wartość ta największa jest w Grecji, gdzie wynosi aż 147. W następnej w kolejności dotyczy Hiszpanii z wartością 103, natomiast na trzecim miejscu znajduje się Rumunia z wynikiem 80 uli na pszczelarza.

Handel zagraniczny miodem

Wyzwaniem dla europejskiego rynku miodu jest bez wątpienia zwiększający się tani import tego produktu z Chin. W 2021 roku średnia cena za kilogram chińskiego miodu wyniosła jedynie 1,27 euro. Według polskiej Krajowej Rady Izb Rolniczych, wynika to z różnic w metodzie produkcji oraz dodawania do miodu syropu cukrowego.

W 2020 roku zaimportowano do Unii Europejskiej łącznie 177 tys. ton miodu, z czego prawie 55 tys. ton (30,9% całkowitego importu) pochodziło z Ukrainy, a 39 tys. ton z Chin (22% importu). Krajami importującymi najwięcej miodu spoza Unii Europejskiej – mimo własnej produkcji – są Niemcy, Polska i Belgia.

Jednocześnie kraje europejskie eksportują swoją produkcję miodu przede wszystkim do krajów takich jak Arabia Saudyjska, Szwajcaria czy Wielka Brytania. Całkowity eksport miodu z Unii Europejskiej wyniósł ponad 7,8 tys. ton. Największymi eksporterami miodu z Unii pod względem ilości w 2020 roku były: Polska z udziałem 35,7% (2,8 tys. ton), Niemcy z 15,7% (1,2 tys. ton) i Hiszpania z 13,1% (1 tys. ton).

Rynek miodu w Unii Europejskiej

Źródło: Komisja Europejska

Nie tylko miód

Dzięki pszczołom przychody europejskiego rolnictwa zwiększają się o przynajmniej 22 mld euro rocznie, podaje Komisja Europejska. Oprócz produkcji miodu, pszczoły pomagają w wytwarzaniu także innych produktów pszczelarskich takich jak pyłki, propolis, mleczko pszczele czy wosk. Co więcej, szacuje się, że pszczoły zapylają ponad 80% upraw oraz dzikiej roślinności w Europie. W związku z tym, Unia Europejska prowadzi działania na rzecz wsparcia ochrony pszczół. Obejmują one ograniczenia dotyczące używania pestycydów, które są toksyczne dla pszczół, a także wsparcie badań nad ich zdrowiem i obserwacja ich umieralności w krajach unijnych.

Autor: Luiza Rach

Źródła:

Bee health, European Food Safety Authority.

Honey bees, European Comission.

Honey Market Presentation, Spring 2021, European Comission.

Producenci miodu w Unii Europejskiej biją na alarm, www.portalspożywczy.pl.

Ten tekst nie jest pełną analizą rynku, którą wykonujemy dla naszych klientów.
Ta publikacja zawiera tylko wybrane informacje o rynku, które możemy pogłębić i rozszerzyć na indywidualne zamówienie.

Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc w dalszym rozwoju Twojej firmy!

Zadzwoń lub napisz do nas! 503 666 166 lub 668 759 555

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.