Według danych Eurostatu, Unia Europejska to drugi na świecie producent miodu, plasujący się tylko za Chinami. Analiza rynku miodu, wykazała, że w 2020 roku 18,9 mln uli wyprodukowało łącznie 280 tys. ton miodu. W Unii Europejskiej działa ponad 615 tys. pszczelarzy.
Analiza rynku miodu
Pod względem liczby uli, liderem europejskim jest Hiszpania, gdzie w 2020 roku znajdowało się ich prawie 3 mln. Na drugiej pozycji uplasowała się Rumunia z ponad 2,2 mln uli, natomiast na trzecim miejscu znalazła się Polska z ponad 1,7 mln uli.
Źródło: Komisja Europejska
Pod względem liczby pszczelarzy, na czele UE plasują się Niemcy, gdzie jest ich ponad 129 tys., następna w kolejności jest Polska z ponad 73 tys. pszczelarzy, a na końcu listy znajdują się Czechy z 61,5 tys. pszczelarzy. Hiszpania, mimo największej liczby uli spośród krajów europejskich, pod względem liczby pszczelarzy plasuje się dopiero na 7. miejscu, z 28,7 tys. osób.
Średnia liczba uli na pszczelarza w Unii Europejskiej wynosi 21. Wartość ta największa jest w Grecji, gdzie wynosi aż 147. W następnej w kolejności dotyczy Hiszpanii z wartością 103, natomiast na trzecim miejscu znajduje się Rumunia z wynikiem 80 uli na pszczelarza.
Handel zagraniczny miodem
Wyzwaniem dla europejskiego rynku miodu jest bez wątpienia zwiększający się tani import tego produktu z Chin. W 2021 roku średnia cena za kilogram chińskiego miodu wyniosła jedynie 1,27 euro. Według polskiej Krajowej Rady Izb Rolniczych, wynika to z różnic w metodzie produkcji oraz dodawania do miodu syropu cukrowego.
W 2020 roku zaimportowano do Unii Europejskiej łącznie 177 tys. ton miodu, z czego prawie 55 tys. ton (30,9% całkowitego importu) pochodziło z Ukrainy, a 39 tys. ton z Chin (22% importu). Krajami importującymi najwięcej miodu spoza Unii Europejskiej – mimo własnej produkcji – są Niemcy, Polska i Belgia.
Jednocześnie kraje europejskie eksportują swoją produkcję miodu przede wszystkim do krajów takich jak Arabia Saudyjska, Szwajcaria czy Wielka Brytania. Całkowity eksport miodu z Unii Europejskiej wyniósł ponad 7,8 tys. ton. Największymi eksporterami miodu z Unii pod względem ilości w 2020 roku były: Polska z udziałem 35,7% (2,8 tys. ton), Niemcy z 15,7% (1,2 tys. ton) i Hiszpania z 13,1% (1 tys. ton).
Źródło: Komisja Europejska
Nie tylko miód
Rynek miodu, dzięki pszczołą, zwiększ przychody europejskiego rolnictwa o przynajmniej 22 mld euro rocznie, podaje Komisja Europejska. Oprócz produkcji miodu, pszczoły pomagają w wytwarzaniu także innych produktów pszczelarskich takich jak pyłki, propolis, mleczko pszczele czy wosk. Co więcej, szacuje się, że pszczoły zapylają ponad 80% upraw oraz dzikiej roślinności w Europie. W związku z tym, Unia Europejska prowadzi działania na rzecz wsparcia ochrony pszczół. Obejmują one ograniczenia dotyczące używania pestycydów, które są toksyczne dla pszczół, a także wsparcie badań nad ich zdrowiem i obserwacja ich umieralności w krajach unijnych.
Autor: Luiza Rach
Źródła:
- Bee health, European Food Safety Authority
- Honey bees, European Comission
- Honey Market Presentation, Spring 2021, European Comission
- Producenci miodu w Unii Europejskiej biją na alarm, Portal spożywczy
Ten tekst nie jest pełną analizą rynku, którą wykonujemy dla naszych klientów.
Ta publikacja zawiera tylko wybrane informacje o rynku, które możemy pogłębić i rozszerzyć na indywidualne zamówienie.
Potrzebujesz analizy dla Twojej firmy?
Zadzwoń 503 666 166 lub 668 759 555
lub napisz na info@markethub.pl
Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc
w dalszym rozwoju Twojej firmy!