Analiza rynku miodu wykazała, że Unia Europejska jest drugim co do wielkości producentem miodu na świecie, ustępując jedynie Chinom. W 2023 roku kraje UE importowały 163,7 tys. ton naturalnego miodu spoza Unii, o wartości 359,3 mln EUR. Dowiedz się więcej o rynku miodu z naszego przeglądu!
Analiza rynku miodu
Pod względem liczby pszczelarzy liderem europejskim są Niemcy, gdzie w 2022 roku tą pracą zajmowało się prawie 150 tys. osób. Na drugiej pozycji uplasowała się Polska z ponad 91 tys. pszczelarzy, natomiast na trzecim miejscu znalazły się Włochy z 81 tys. pszczelarzy.
Źródło: Komisja Europejska
Średnia liczba uli na pszczelarza w UE wynosi 29, jednak Grecja znacząco przewyższa tę wartość z 99 ulami na pszczelarza. Następnie ex aequo znajduje się Cypr i Bułgaria z wartością 81, natomiast Polska znajduje się na 13 miejscu z wynikiem 24 uli na pszczelarza.
Handel zagraniczny miodem
Jednym z wyzwań dla europejskiego rynku miodu jest bez wątpienia rosnący import taniego miodu spoza krajów Unii. Głównym krajem, z którego importowano miód w 2023 roku były Chiny. Z tego kraju przywieziono ponad 60 tys. ton miodu. Na drugim miejscu znajduje się Ukraina — prawie 46 tys. ton.
W 2023 roku zaimportowano do Unii Europejskiej łącznie prawie 164 tys. ton miodu. Krajami importującymi najwięcej miodu spoza Unii Europejskiej — mimo własnej produkcji — są Niemcy, Polska i Belgia.
Źródło: Komisja Europejska
Jednocześnie kraje europejskie eksportują swoją produkcję miodu przede wszystkim do krajów takich jak Arabia Saudyjska, Szwajcaria czy Wielka Brytania. Całkowity eksport miodu z Unii Europejskiej wyniósł ponad 24,9 tys. ton. Największymi eksporterami miodu z Unii pod względem ilości w 2023 roku była: Hiszpania z udziałem 29% (7,1 tys. ton), Niemcy z 22% (5,5 tys. ton) i Rumunia z 7% (1,7 tys. ton).
Wsparcie dla pszczelarzy
Rynek miodu, dzięki pszczołom, zwiększ przychody europejskiego rolnictwa o przynajmniej 22 mld euro rocznie, podaje Komisja Europejska. Oprócz produkcji miodu pszczoły pomagają w wytwarzaniu także innych produktów pszczelarskich takich jak pyłki, propolis, mleczko pszczele czy wosk. Co więcej, szacuje się, że pszczoły zapylają ponad 80% upraw oraz dzikiej roślinności w Europie.
Komisja Europejska 13 czerwca 2024 roku ogłosiła wezwanie do utworzenia platformy w celu zebrania najlepszej dostępnej wiedzy specjalistycznej na temat autentyczności miodu. Grupa ekspertów ma pomóc w wykrywaniu fałszowania miodu i śledzeniu fałszywych producentów i importerów. Unia Europejska dostrzega, że kolnie pszczół miodnych są niezbędne dla rolnictwa i środowiska. Dlatego też w latach 2023-2027 610 mln EUR funduszy unijnych i krajowych będzie wspierać sektor pszczelarski w UE. Wparcie to obejmuje m.in. inwestycje zwalczające choroby, dostosowanie do zmian klimatu. Wspierane będą również działania promocyjne i szkolenia.
Rynek miodu w Unii Europejskiej dynamicznie się rozwija, a wsparcie dla pszczelarzy oraz dbałość o autentyczność miodu są kluczowe dla jego przyszłości.
Ten tekst nie jest pełną analizą rynku, którą wykonujemy dla naszych klientów.
Ta publikacja zawiera tylko wybrane informacje o rynku, które możemy pogłębić i rozszerzyć na indywidualne zamówienie.
Potrzebujesz analizy dla Twojej firmy?
Zadzwoń 503 666 166
lub napisz na info@markethub.pl
Porozmawiajmy, jak analiza rynku może pomóc
w dalszym rozwoju Twojej firmy!