Jeden z naszych ostatnio realizowanych projektów dotyczył rynku rowerowego. Ponieważ zebraliśmy dużo ciekawych danych, przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych informacji na temat rynku produkcji rowerów w Polsce.

Produkcja rowerów w Polsce

Produkcja rowerów w Polsce w roku 2016 według danych z Głównego Urzędu Statystycznego wynosiła 1 006 600 sztuk. Liczba ta spadła w stosunku do roku 2015 o 3%, jednak  była wciąż wyższa niż w roku 2014. Nasz kraj nadal utrzymuje się na pozycji jednego z bardziej znaczących producentów rowerów w Europie posiadając udziały około 9% rynku, liderami pozostają kolejno: Włochy (18%), Niemcy (17%) i Portugalia (14%).
Według danych pochodzących z Eurostat w 2015 roku w Unii Europejskiej wyprodukowano 13,15 milionów rowerów, a sprzedano ich aż 20,75 milionów. Ponadto liczby te od 2012 roku ciągle wzrastają.

Krajem, do którego eksport rowerów wyprodukowanych w Polsce od lat utrzymuje najwyższą wartość, pozostają Niemcy z obrotami około 281,3 mln zł. Dane za rok 2016 wskazują, że eksport do tego kraju stanowił 65% ogólnej wartości eksportu rowerów z Polski. Drugim największym odbiorcą produkowanych w Polsce rowerów jest Francja, choć wartość eksportu do tego kraju zmniejszyła się o 11 mln zł (o 26,4%). Na przestrzeni lat 2015/2016 w największym stopniu wzrosła wartość eksportu rowerów do Wielkiej Brytanii oraz na Litwę.

Najczęściej wybierane marki rowerów

W Polsce 2016 roku konsumenci najczęściej wybierali marki rowerów takie jak: Kross i Romet (10,6% Polaków), Giant (6,8%), B’Twin (5,6%), Merida (4,1%), a 3,6% Kellys.Z czego ponad połowa osób (56,6%) wybrała specjalistyczny sklep rowerowy, następnie około 19% sklep ogólnosportowy, 8,3% zakupiło sprzęt w hipermarkecie, a 16,4% badanych wybrało serwisy aukcyjne. Średnia kwota wydana na rower to 1427,34 złotych w Polsce. Największą popularnością wśród kupujących cieszą się rowery miejskie, które wybiera prawie 40% konsumentów, niewiele mniej, bo około 30% – rowery górskie. Eksperci przewidują najlepszą przyszłość dla rowerów miejskich, trekkingowych i elektrycznych na najbliższe lata.

Akcesoria rowerowe

Na przestrzeni lat zaobserwowano wzrost popytu na akcesoria rowerowe – w 2016 roku sięgnęło po nie 45% badanych. Z roku na rok przybywa również osób, które albo już zakupiły, albo planują zakup kasku. Jedyny spadek odnotowano w przypadku części zamiennych – aż o 47,5 pkt% oraz nieznaczny spadek w przypadku odzieży rowerowej – o 0,9 pkt%.

Badania pokazują że Polacy bardzo często użytkują rowery – jedna trzecia użytkowników codziennie, a 42% kilka razy w tygodniu. Główną motywacją jest przyjemność i relaks. W jeździe wyczynowej większy udział zaznaczają mężczyźni.

Źródła:
1. Raport Ministerstwa Skarbu Państwa “Polski rynek rowerowy – Polacy kupują więcej rowerów niż samochodów” 2017
2. GUS „Biuletyn Statystyczny” w zakresie informacji dotyczących produkcji rowerów w rozbiciu na poszczególne miesiące 2016 roku i lat poprzednich
3. GUS Baza Danych Handlu Zagranicznego – w zakresie importu oraz eksportu rowerów oraz ich części i akcesoriów.
4. Centrum Analityczne Administracji Celnej – dane w zakresie importu oraz eksportu rowerów i innych elementów.
5. Confederation of the European Bicycle Industry – dane w zakresie produkcji i sprzedaży rowerów w poszczególnych krajach Unii Europejskiej dostępne w corocznych raportach „European Bicycle Market”.

Opracowanie: Izabella Jeleń